Časté dotazy

Naše ordinace nemá smlouvy se zdravotními pojišťovnami. V ordinaci poskytujeme kvalitní a trvanlivé ošetření s použitím spolehlivých materiálů a moderních postupů. Systém úhrady zubní péče zdravotními pojišťovnami tuto kvalitu bohužel nemají. Zjednodušeně řečeno naši pacienti přijdou jen o plnou úhradu za preventivní prohlídku, lokální anestesii, RTG a vytržení zubu. Ostatní výkony s použitím námi používaných postupů a materiálů pojišťovny nehradí.

Oba druhy výplní mají své výhody a nevýhody, vždy záleží na konkrétní situaci. Amalgám je tradiční materiál, který není tak citlivý na preciznost zpracování. V zubu drží mechanicky (zaklíněním za podsekřivé okraje zubu). Proto se amalgám nehodí pro příliš malé kazy, kde je nutné kvůli tomu, aby výplň držela, vrtat více (zbytečná ztráta zdravého zubu) ani pro příliš velké kazy, kde hrozí odlomení oslabených hrbolků. Je bezpečný u kazů, které zasahují hluboko pod dáseň. O zhotovení amalgámové výplně též uvažujeme u pacientů, kteří mají dlouhodobý problém s dosažením optimální ústní hygieny. Stříbro obsažené v amalgámu totiž zpomaluje množení bakterií v zubním povlaku.

Bílé výplně jsou dvojího druhu: 1. kompozitní a 2. skloionomerní.

Kompozitní výplně jsou vysoce estetické (na pohled nepoznáte, že zub je spravován). Do zubu se " lepí" (mikromechanická vazba), v tomto kroku nesmí do spravovaného zubu natéct sliny, proto používáme kofferdam (gumovou blánu, která odděluje spravovaný zub od zbytku úst). Kompozitní výplně neobsahují žádné antibakteriální látky, je tedy nutná dobrá dentální hygiena. Většinou doporučujeme návštěvu dentální hygieny 1x za půl roku. Kompozitní výplně jsou vhodné pro sanaci menších kazů. Výplní nahrazujeme pouze zkaženou a velmi oslabenou část zubu, neodstraňujeme žádné zdravé zubní tkáně. Tyto výplně jsou také vhodné pro kazy většího rozsahu, kde je fotokompozitní materiál schopen do jisté míry svázat oslabené hrbolky a nehrozí tak odlomení. Skloinomerní výplň je vhodná zejména do dočasného chrupu. U dospělých ji považujeme za dlouhodobě provizorní. Používáme ji především díky některým výhodným vlastnostem. Obsahuje fluoridové ionty, a tak pomáhá mineralizaci zubů a částečně chrání proti zubnímu kazu. Není tolik citlivá na techniku zpracování a rychle tuhne, proto je možné výplň dát i do zubů, kde se při sanaci obtížně zajišťuje sucho. Estetické i mechanické vlastnosti jsou horší než u fotokompozitní výplně.

Rtuť obsažená v amalgámu je v nerozpustné formě, proto škodlivá není. Pokud byste spolkli kousek amalgámu, projde trávicí soustavou a rtuť se z amalgámu neuvolní. Ani žvýkáním se neuvolňuje rtuť, která by mohla Váš organismus poškodit. Nebezpečné jsou páry rtuti. Proto při odvrtávání starých amalgámů používáme ostré vrtáčky s vydatným chlazení a nejlépe i kofferdam (gumovou blánu do úst). K uvolňování par rtuti dochází také při kremaci, z tohoto pohledu je amalgám opravdu škodlivý pro životní prostředí.

Chybějící zub lze nahradit implantátem, můstkem nebo snímací protézou.

Jedná se o častý problém snímacích protéz, zejména pokud užíváte protézu již řadu let. Kostní výběžek, ve kterém byly dříve ukotveny zuby, ztratil svoji funkci a jako vše, co je v lidském těle nepotřebné, se zmenšuje. Tím se zhoršuje i retence a stabilita náhrady. Pokud protéza, přestože je dobře zhotovená, nedrží nebo pokud chcete zvýšit svůj komfort při užívání protézy, je možné do kosti zavést 2-4 implantáty. Do protézy pak vlepíme patentky, pomocí nichž se bude protéza "přicvakávat" na druhý patentek na implantátu. Tím zaručíme, že se protéza nebude v ústech pohybovat a Vy budete mít jistotu při jídle, mluvení i smíchu. Váš komfort pro užívání snímací protézy bude nesrovnatelně vyšší, můžete si znovu vychutnat svá oblíbená jídla, třeba i vyrazit s přáteli na večeři do restaurace.

Důležité je v těhotenství i po porodu nezapomínat na správnou a pravidelnou ústní hygienu - správná technika čištění, mezizubní kartáčky, nit... Pak není žádný důvod, proč byste měla přijít o zuby nebo proč byste měla trpět těhotenským zánětem a krvácením dásní. Traduje se, že tělo si bere vápník ze zubů. To ovšem není pravda, tělo není schopné vápník ze zubů uvolnit. Zato bakterie zubního povlaku ano. A právě v tomto náročném období mnohým matkám na péči o zuby nezbývá energie. Proto je dobré udělat si občas volno od ratolestí a navštívit dentální hygienu, očistit tak nejen chrup, ale i ducha.

Nejlépe je přijít s dítětem v době, kdy se mu vyklube první zoubek (6-12 měsíců). Můžete ho vzít s sebou, až půjdete Vy sama na preventivní prohlídku (tato návštěva je samozřejmě bezplatná!). Důležité je, aby se dítě seznámilo s prostředím zubní ordinace v době, kdy ho nečeká nic nepříjemného, a my jsme mohli získat jeho důvěru. Přestože dočasné ("mléčné") zuby jsou v ústech opravdu jen dočasně (obměna probíhá od pěti až do 13 let), je důležité, aby byly v pořádku nebo dobře spravené. Zubní kaz je infekční onemocnění a je-li v ústech přítomen, může se z dočasných zubů snadno rozšířit i na zuby stálé!!!

Do dětských zubů je možné použít stejné výplně jako u dospělých zubů (skloinomerní, fotokompozitní i amalgám). Nejčastěji ovšem používáme skloinomerní výplň. Skloinomerní výplň se snadno a rychle do zubů aplikuje, rychle tuhne a navíc obsahuje fluoridové ionty a tak pomáhá v prevenci dalšího kazu. V neposlední řadě je i nesrovnatelně levnější.

Otevřený mrtvý zub je sídlem celé řady nebezpečných bakterií! Je zde velké riziko, že zánět a hnis, který je okolo zubu přítomný, poškodí zárodek stálého zubu. Navíc v otevřeném zubu se hromadí zbytky potravy, které hnijí, a zub zapáchá. Dále je zde nebezpečí, že se odtok hnisu ucpe a dítě oteče. Rozhodně je lepší zub vytrhnout a místo pro stálý zub udržovat mezerníkem nebo později ho vytvořit rovnátky.

U člověka, který je celkově zdráv, je úspěšnost implantace 95%. Pokud při splnění všech pooperačních instrukcí dojde k odhojení implantátu, zavedeme Vám nový implantát zdarma!

Implantáty zavádíme v lokální anestezii nebo u komplikovanějších případů na vyžádání v analgosedaci (za asistence anesteziologa), takže samotný zákrok bolestivý není. Pooperační hojení po nekomplikované implantaci je maximálně tak bolestivé jako po nekomplikovaném trhání zubů. U rozsáhlejších implantací, kde se manipuluje i s měkkými tkáněmi, dochází k otoku a je proto lepší si po implantaci naplánovat pár dní klid.

Záleží na rozsahu výkonu.
Nekomplikovaná implantace zpravidla umožňuje normální režim jen s vyřazením vysoké fyzické aktivity po dobu 1 týdne. Rozsáhlé implantace, kde se manipulovalo i s měkkými tkáněmi, jsou obvykle doprovázeny otokem a vznikem hematomu (modřiny), které zmizí za 10 dní.

Péče o implantát je stejná jako péče o vlastní zub, tj. správně čistit, jak kartáčkem, tak mezizubním kartáčkem nebo nití. Důležité jsou také pravidelné návštěvy dentální hygienistky, která zkontroluje, zda je ústní hygiena prováděna optimálně a pomůže odstranit nečistoty (plak, kámen, pigmenty) z opomíjených zákoutí úst. Dále je nutné chodit pravidelně na kontroly a kontrolní rentgenové snímky.

Kvalitní implantát, který je správně zaimplantován a je správně udělána protetická náhrada, vydrží při správné péči stejně jako vlastní zub, tedy do konce života.

K odpovědi je nutné znát další informace a mít rentgenový snímek. Může se jednat o ulomení malého kousku zubu, zub lze pak dostavit kompozitní výplní. Pokud se ulomila větší část zubu, lze zub opatřit onlejí nebo korunkou. Často však zlomeniny zubů probíhají hluboko pod dáseň až do kořene zubů. V takovém případě již zpravidla není možné zub zachovat. Pokud máte úlomek zubu, vezměte jej s sebou. Někdy je možné přilepit ho zpátky.

Kontaktujte nás

Tichý zubař s.r.o.

Zubatého 5 (vchod z ulice Štefánikova 43a)
150 00 Praha 5 - Smíchov
IČ: 24215686

E-mail: ordinace@tichy-zubar.cz
www.tichy-zubar.cz

Telefon: +420 222 522 910, +420 257 111 333
Mobil: +420 739 093 216, +420 725 932 545

 
OC Nový Smíchov (5 min)
Arbesovo náměstí
 
9, 12, 15, 20, BUS 176